![ΚΛΕΙΣΑΝΕ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ 2 - Σόλων ΜΚΟ - Σόλων ΜΚΟ](https://i0.wp.com/www.solon.org.gr/wp-content/uploads/2018/01/sxoleio_veroia_250.jpg?resize=250%2C165&ssl=1)
DIGITAL CAMERA
Τα Δημοτικά, ήταν αυτά που έκλεισαν πρώτα. Χαρά για τα παιδιά, φασαρία για τους γονείς, διακοπές για τους δάσκαλους. Όλα φυσιολογικά, μέχρι την επόμενη σχολική χρονιά. Όλα; Η φωτογραφία είναι από ένα Δημοτικό της Βέροιας σήμερα. Συρματόπλεγμα και κάγκελα έξι μέτρων. Δεν υπάρχει ίχνος πράσινου. |
Αλήθεια, σε τι διαφέρει αυτό το «σχολείο», από τον προαύλιο χώρο των φυλακών Τρικάλων ή της Αλικαρνασσού; Αυτό είναι σχολικό περιβάλλον; Η εικόνα αυτή είναι προαγωγή του κάλλους και της γνώσης; Ήσυχοι όλοι. Δάσκαλοι, Διευθυντές, Δήμαρχοι.
|